IN MEMORIAM ELENA NEGREANU. 13 FEBRUARIE 1918 – 26 IANUARIE 2016

A plecat dintre noi ELENA NEGREANU, regizoarea de mare talent a teatrului la microfon, actriţa şi profesoara de actorie care a modelat carierele marilor actori ai teatrului şi filmului românesc. Era de părere că şi generaţia tânără e un izvor de talent, a crezut mereu în puterea de a modela talentul actoricesc, dovadă că, la 93 de ani, încă mai dădea meditaţii.

IN MEMORIAM ELENA NEGREANU. 13 FEBRUARIE 1918 – 26 IANUARIE 2016

Doamna Elena Negreanu a creat spectacole de referinţă pentru imaginea teatrului radiofonic românesc, chiar anul trecut participând la sărbătorirea a 85 de ani de la prima difuzare în România – la 18 februarie 1929 – a unei producţii de teatru la microfon.

S-a născut în anul 1918, la Iaşi. Imediat după absolvirea liceului frecventează cursul de actorie la clasa reputatei profesoare Beate Fredanov. Vreme de doi ani (1945-1947) este crainică la Radiodifuziunea Română, apoi prin concurs, devine actriţă la Teatrul Naţional. Începe să-şi descopere talentul pedagogic şi, la propunerea Aurei Buzescu, intră în activitatea pedagogică, devenind conferenţiar universitar la Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti. Din anul 1956 până în anul 1980 este regizor artistic în redacţia Teatru a Radiodifuziunii Române, unde montează numeroase spectacole din dramaturgia clasică şi contemporană, naţională şi universală.

Amintim câteva montări de referinţă din creaţia doamnei Elena Negreanu: un spectacolul tulburător, cu o distribuţie alcătuită din mari actori ai teatrului românesc: „Neînţelegerea” de Albert Camus, cu Beate Fredanov, Simona Bondoc, Valeria Seciu, Ştefan Iordache, Gheorghe Novac (1981); „Să îmbrăcăm pe cei goi” de Luigi Pirandello, cu Rodica Tapalagă, Toma Caragiu, Victor Rebengiuc, Vali Voiculescu Pepino, Paul Avram, Aurel Cioranu (1970); „Tristan şi Isolda” de Jean de Beer, cu Florin Piersic, Valeria Seciu, Mihai Pălădescu, Leopoldina Bălănuţă, Mihai Heroveanu, Jean Lorin Florescu, Dinu Ianculescu (1967); ); „Suflete tari” de Camil Petrescu, cu Ion Manolescu, Tanţi Cocea, Constantin Codrescu, Toma Dimitriu, Clody Berthola, Nicolae Brancomir, Nicolae Bălănescu, Tina Ionescu (1966); „Mascarada” de Mihail Lermontov, cu Emil Botta, Nicu Dimitriu, Fory Etterle (1964); un excepţional „Prometeu încătuşat”, cu George Vraca (1962); „Jocul amăgirii” de Pierre Corneille, cu Ion Manolescu, Marcel Anghelescu, A. Pop-Marţian, Victor Rebengiuc, Emil Liptac (1959); „Gelozia bat-o vina” (1954), cu Florin Scărlătescu, Tatiana Iekel, Ion Lucian, Eugenia Popovici, Genoveva Preda.
În 2012, la 94 de ani, Elena Negreanu joacă în filmul lui Tudor Giurgiu „Despre oameni şi melci”.

UNITER – Uniunea Teatrală din România îşi exprimă profunda tristeţe provocată de această dispariţie. Doamna Elena Negreanu va rămâne în memoria multora şi în memoria teatrului românesc ca dascălul competent şi intelectual de o profundă şi reală vocaţie.
Înmormântarea va avea loc mâine, 29 ianuarie, ora 12.00 la Cimitirul evreiesc de rit spaniol – Sefard din Şoseaua Giurgiului.

Dumnezeu să-i odihnească sufletul în pace!

UNITER
28.01.2016