Ediția a XXVII-a

Laureații Galei Premiilor UNITER 2019

Am transmis LIVE de la Teatrul Național Cluj-Napoca spectacolul celei de-a 27-a ediții a Galei Premiilor UNITER. Evenimentul a fost difuzat în direct pe TVR1, Radio România Cultural, prin livestreaming pe www.uniter.ro și www.tvr.ro, şi pe pagina de Facebook UNITER. Vă prezentăm lista câștigătorilor.

Vedeți aici prima parte a Galei Premiilor UNITER

 

Vedeți aici cea de-a doua parte a Galei Premiilor UNITER

Vedeți pe site-ul UNITER trei galerii foto cu mai multe imagini realizate de Maria Ștefănescu, Florin Biolan și Adi Bulboacă.

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER a acordat în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 21.02.2019, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă: UNTEATRU

Premiul pentru întreaga activitate:

Actriţă: MAIA MORGENSTERN

Foto: Florin Biolan

Actor: FLORIN PIERSIC

Foto: Florin Biolan

Regizor: CRISTIAN PEPINO

Foto: Florin Biolan

Scenograf: NINA BRUMUŞILĂ

Foto: Maria Ștefănescu

Critică şi istorie teatrală: DOINA PAPP

Foto: Maria Ștefănescu

Actriță (post-mortem): Ilinca Tomoroveanu

PREMII SPECIALE

Regizorului DECEBAL MARIN pentru teatrul de păpuşi şi marionete

Foto: Florin Biolan

Muzicianului MARIUS MIHALACHE pentru proiectul „Săftiţa”

Foto: Maria Ștefănescu

Actriţei şi coregrafei ANDREA GAVRILIU pentru mişcare scenică

Foto: Maria Ștefănescu

Criticului şi istoricului de teatru FLORICA ICHIM pentru activitatea editorială şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”

Foto: Florin Biolan

FACULTĂŢII DE TEATRU ŞI FILM din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca

Foto: Maria Ștefănescu

Juriul Concursului de dramaturgie „Cea mai bună piesă românească a anului 2018”, compus din criticii MARINA CONSTANTINESCU, DAN C. MIHĂILESCU şi MARIAN POPESCU a desemnat câştigătoare a concursului piesa MATILDA ȘI GROPARII de STELA GIURGEANU.

Foto: Florin Biolan

Premiul Președintelui UNITER Ion Caramitru a fost acordat marelui compozitor academician CORNEL ȚĂRANU.

Foto: Florin Biolan

Premiul Consiliului Britanic – pentru spațiul cultural Reactor Cluj – Reactor de creație și experiment.

Foto: Florin Biolan

Rezultatele VOTULUI PUBLICULUI le puteți vedea aici.

Pentru a XXVII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu.

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018.

Juriul final, compus din următoarele personalități ale lumii teatrale: VLAD IVANOV – actor, DOINA MODOLA – critic de teatru, MAIA MORGENSTERN – actriță, CRISTIAN PEPINO – regizor, VIORICA PETROVICI – scenograf, a decis, prin vot secret, în seara Galei, câștigătorii celor 11 categorii de premii.

 

Nominalizările pentru anul teatral 2018 au fost următoarele. Câștigătorii premiilor sunt evidențiați cu roșu.

Debut:

  • Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul Medea`s Boys, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri la Apollo111, București
  • Blanca Doba, pentru rolul Teo din spectacolul Fata Morgana de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Dramaturgilor Români, București
  • CÂȘTIGĂTOARE Andreea Tecla și Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului R.U.R de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, secția germană
Foto: Maria Ștefănescu

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

  • CÂȘTIGĂTOR Lupoaica de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile Manta, producție a Societății Române de Radiodifuziune
  • Pădurea spânzuraților de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune
  • UNDEva în ’28 de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune
Foto: Maria Ștefănescu

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

  • CÂȘTIGĂTOR Apostolul Bologa, adaptarea după Pădurea spânzuraților de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)
  • Circul Matteo, scenariul Adrian Lustig, regia artistică Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)
  • Dezertorul, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)
Foto: Maria Ștefănescu

Premiul pentru critică de teatru: 

  • Oltița Cîntec
  • CÂȘTIGĂTOR Călin Ciobotari
  • Cristina Modreanu
Foto: Florin Biolan

Cea mai bună scenografie:

  • CÂȘTIGĂTOR Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului Povestea prințesei deocheate, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
  • Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București
  • Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului Pădurea spânzuraților, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
Foto: Maria Ștefănescu

Cea mai bună actriță în rol secundar:

  • CÂȘTIGĂTOARE Natalia Călin, pentru rolul Doamna Bologa din spectacolul Pădurea spânzuraților, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
  • Sabrina Iașchevici, pentru rolul Mașa din spectacolul Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • Mirela Oprișor, pentru rolul Stella din spectacolul Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București
Foto: Florin Biolan

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • CÂȘTIGĂTOR Richard Balint, pentru rolul Mr. Lockhart din spectacolul Navigatorul de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”
  • Alexandru Jitea, pentru rolul Mitch din spectacolul Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București
  • Ionuț Vișan, pentru rolul Medvedenko din spectacolul Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
Foto: Maria Ștefănescu

Cea mai bună actriță în rol principal:

  • Claudia Ieremia, pentru rolul Arkadina din spectacolul Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • CÂȘTIGĂTOARE Ofelia Popii, pentru rolurile Seigen și Shinnobu Sota din spectacolul Povestea prințesei deocheate, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
  • Ana Ularu, pentru rolul Marianne din spectacolul Constelații de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București
Foto: Florin Biolan

Cel mai bun actor în rol principal:

  • CÂȘTIGĂTOR Andrei Huțuleac, pentru rolul Randle P. McMurphy din spectacolul Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București
  • Emilian Oprea, pentru rolul Trigorin din spectacolul Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • Alexandru Potocean, pentru rolul Apostol Bologa din spectacolul Pădurea spânzuraților, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună regie:

  • Alexandru Darie, pentru regia spectacolului Coriolanus de William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București
  • Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București
  • CÂȘTIGĂTOR Tompa Gábor, pentru regia spectacolului Neguțătorul din Veneția de William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol:

  • Pădurea spânzuraților, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București
  • Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București
  • CÂȘTIGĂTOR Povestea prințesei deocheate, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
Foto: Florin Biolan