„Dănilă Prepeleac”, cu Andrei Ciopec, câştigător al Galei Hop în 2014

Casa de producţie TVR şi Adenium Film îi invită pe copiii de toate vârstele să cunoască aventurile lui „Dănilă Prepeleac”. Din 8 februarie la TVR2 şi TVR HD. Povestitor este tânărul actor Andrei Ciopec, câştigător al Galei Hop în 2014, iar ilustraţia este semnată Vali Petridean.

„Dănilă Prepeleac”, cu Andrei Ciopec, câştigător al Galei Hop în 2014

După cum ne spune Ion Creangă, Dănilă pleacă la târg să-şi vândă boii. Mai multe schimburi păguboase şi se întoarce acasă cu… o pungă goală. Frate-său, om gospodar şi cu stare, îi dă boii lui ca sireicanul să aducă lemne de la pădure pentru familia sa numeroasă, dar Dănilă îi prăpădeşte şi pe aceştia. Lui Prepeleac nu îi mai rămâne decât să se călugărească, dar, iată că dracii de sub pământ hotărăsc să îl împiedice, căci locul ales le aparţine. Cine va câştiga, oare, întrecerea cu Michiduţă?

O nouă producţie dedicată copiilor, dar nu numai, „Dănilă Prepeleac” combină animaţia realizată de Tudor Om, după ilustraţiile lui Vali Petridean, cu vorbele povestitorului Andrei Ciopec, într-un miniserial difuzat zilnic la TVR 2 şi TVR HD.

Vali Petridean a ilustrat cărţile lui „Iv cel naiv”, a fost publicat de două ori în catalogul Lürzer şi are o istorie de 13 ani în publicitate. Inspiraţia pentru personajele poveştii a găsit-o în cuvintele cărţii, dar şi acasă, unde îl aşteaptă la poveşti cei trei copii ai lui. Ilustraţiile care stau la baza acestei mini-serii au apărut în cartea publicată anul trecut de editura Vellant: „Dănilă Prepeleac”.

Difuzare:

„Dănilă Prepeleac”, episoadele 1-5, de luni 8 februarie până vineri 12 februarie, 9:20 şi 13:10 (TVR 2); 17:50 (TVRHD)

„Dănilă Prepeleac”, întreaga poveste, sâmbătă 13 februarie, ora 9:00 (TVR2); duminică 14 februarie, ora 13:30 (TVR HD).

Danila FOTO  09

INFO

DĂNILĂ PREPELEAC

de Ion Creangă

Adaptarea TV şi Regia: Ada-Maria Ichim

Cu: Andrei Ciopec

Ilustraţii:  Vali Petridean; animaţia: Tudor Om; muzica Liviu Elekes; scenografia: Bogdan Brolla; director de imagine: Vlad Tănase; producători: Diana Dumitru (TVR) şi Cristina Badea(Adenium Film); producător coordonator: Demeter András István

O co-producţie Casa de Producţie TVR şi Adenium Film

„Dănilă Prepeleac” continuă seria propunerilor de teatru de televiziune adresate copiilor.

Teatrul de televiziune este un proiect coordonat de CASA DE PRODUCŢIE TVR şi difuzat pe TVR 2. Producător coordonator: DEMETER András István