In memoriam MIHAI PERȘA (24 iulie 1946 – 6 februarie 2022)

UNITER a aflat cu tristețe că actorul MIHAI PERȘA s-a stins. Discret, precum a și trăit.

In memoriam MIHAI PERȘA (24 iulie 1946 – 6 februarie 2022)

Mihai Perșa a realizat creații remarcabile în teatru, film și televiziune, dar mai ales în genul specific teatrului de revistă și divertisment. Pentru că era înzestrat cu un har comic deosebit.

Vreme de 24 de ani a fost nelipsit din spectacolele Teatrului de Revistă „Constantin Tănase”. A avut o activitate deosebită în emisiunile de divertisment ale Televiziunii Române, în special în emisiunile realizate sub conducerea regizorală a lui Alexandru Bocăneț. A jucat și pe scena Naționalului bucureștean, dar și la Teatrul Metropolis.

Pentru cei care doresc să aducă un ultim omagiu, corpul neînsufleţit este depus de astăzi, 7 februarie, ora 13.00, la Capela Bisericii Sfântul Pantelimon (str. Iancu Căpitanu nr. 24). Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 9 februarie, ora 10.00 la Biserica Sfântul Pantelimon și va fi înhumat în Cimitirul Domnești Ghencea 2 la ora 11.00.

Condoleanțe familiei!
Dumnezeu să-l ierte și să-l primească în Lumină!