Gala Premiilor UNITER 2021, la Sala Mare a TNB. Juriul final

Sărbătoarea Teatrului românesc revine, după 6 ani, în București. Anunțăm cu bucurie că a 29-a ediție a GALEI PREMIILOR UNITER va avea loc luni, 19 iulie, de la ora 21.00 la Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București, Sala Mare.

Gala Premiilor UNITER 2021, la Sala Mare a TNB. Juriul final

Până atunci, juriul format din Puiu Antemir (scenograf), Alina Epîngeac (critic de teatru), Eugen Jebeleanu (regizor), Dorina Lazăr (actriță) și Octavian Saiu (critic de teatru) va viziona în format digital (online, DVD) spectacolele nominalizate și va decide câștigătorii aflați în competiție pentru trofeul UNITER.

În 19 iulie vom afla împreună, în direct, cine sunt cei mai buni artiști ai anului 2020.

Nominalizările și premiile decise de Senatul UNITER le puteți revedea pe site-ul nostru:

Revenim cu vești despre toate etapele proiectului nostru.

Producători:
Asociația UNITER – Uniunea Teatrală din România
Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Proiect cultural finanţat de: Ministerul Culturii

Co-producător: Televiziunea Română

Sponsor principal: Raiffeisen Bank

Sponsor: Fundația „PROCULTURA” Magdalena și Ovidiu Buluc

Partener special: UniCredit Bank

Partener oficial: MOL România

Parteneri:
Fundaţia ANONIMUL
British Council
ITI – Institutul Internațional de Teatru, Secţia Română

Cu sprijinul:
DEDEMAN
Domeniile Blaga

Partener de tradiţie: Societatea Română de Radiodifuziune

PRECIZARE: Scenografa Corina Grămoșteanu și criticul de teatrul Monica Andronescu au ieșit din juriul stabilit inițial din cauza faptului că sunt angajate în teatre care au nominalizări la Gala din acest an.