Uniunea Teatrală din România
Instituție de Utilitate Publică
Acasă
Despre noi
Membrii UNITER
Ştiri din lumea teatrului
Biblioteca virtuală
Programe
Proiecte
Timbrul Teatral
Rețele
Unitext
Galerie foto video
Revista Teatrul azi
In Memoriam
IN MEMORIAM ION CARAMITRU
Carte de condoleanțe – Ion Caramitru
IN MEMORIAM GEORGE BANU
Propuneri Parteneriate Internaționale
Contact
Română
English
Tu pe cine votezi? Susține-ți favoriții!
GALA PREMIILOR UNITER, EDIȚIA A XXXII-A, va avea loc luni, 27 mai 2024, la Sala „Ion Caramitru” a Teatrului Național „I. L. Caragiale” din București.
Online pe
www.uniter.ro
și pe pagina de Facebook a UNITER
TRANSMISIUNE ÎN DIRECT PE TVR CULTURAL
SE POATE VOTA PÂNĂ PE 27 MAI, ORA 11.00. Fiecare persoană are dreptul la un singur vot (identificat prin IP).
Cel mai bun debut
Adelin Tudorache
pentru rolul din „Cine l-a ucis pe tata?”, dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Édouard Louis, regia Andrei Măjeri, scenografia Adrian Balcău, Teatrul Metropolis Bucureşti
VIDEO Vezi cine îl susține
Ármin Ricz
pentru regia spectacolului „Deşteptarea primăverii” de Frank Wedekind, scenografia Luna Salamon, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
VIDEO Vezi cine îl susține
Ramona Niculae
pentru rolul
Crina
din spectacolul „10 lucruri pe care le-am pierdut la festivalul de la Mamaia” de Gabriel Sandu, regia Elena Morar și Gabriel Sandu, scenografia, video, lighting design Miruna Croitoru, Teatrul de Stat Constanţa
VIDEO Vezi cine o susține
Rezultate
Votează
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
„Vara în care mama a avut ochii verzi”
după romanul omonim de Tatiana Ţibuleac, dramatizarea și adaptarea radiofonică Magda Duțu, regia artistică Diana Mihailopol, Societatea Română de Radiodifuziune
„Paralelipiped”
de Cosmin Teodor Pană, Radio Guerilla
„Orbis”
de Alina Pietrăreanu, George Ciucă și Adrian Ionescu, regia Alina Pietrăreanu, Asociația Șangri-La Artistic Ground și Teatrul Național Radiofonic
„Numai pentru totdeauna”
de Ana Creţu, Radio Guerilla
„No worries, Cătălinicika!”
de Adelina Toma, Radio Guerilla
Rezultate
Votează
Cea mai bună scenografie
Marianna Syska
pentru costumele spectacolului „Anomalia” de Natasza Sołtanowicz si Joanna Kowalska, regia Natasza Sołtanowicz, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
VIDEO Vezi cine o susține
Velica Panduru
pentru decorul spectacolului „Nelinişte” de Ivan Vîrîpaev, regia Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
VIDEO Vezi cine îl susține
Branko Hojnik
pentru decorul spectacolului „1978” de Simona Semenič, regia și lighting designul Tomi Janežič, costumele Marina Sremac, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
VIDEO Vezi cine îl susține
Rezultate
Votează
Cel mai bun actor în rol secundar
Gabriel Răuţă
pentru rolul
Sganarel, valetul lui Don Juan
din spectacolul „Don Juan” de Molière, regia și versiunea scenică a textului Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul „Nottara” Bucureşti
Emilian Oprea
pentru rolul
Travelin
din spectacolul „Falsa servitoare” de Marivaux, regia Alexandru Mâzgăreanu, scenografia Andreea Săndulescu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila
Ştefan Mihai
pentru rolul
Cristi
din spectacolul „10 lucruri pe care le-am pierdut la festivalul de la Mamaia” de Gabriel Sandu, regia Elena Morar și Gabriel Sandu, scenografia, video, lighting design Miruna Croitoru, Teatrul de Stat Constanţa
Miklós Bács
pentru rolurile
Primarul / Secretar al primarului
din spectacolul „Rubedeniile”, după Móricz Zsigmond, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna cs. Kiss, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Rezultate
Votează
Cea mai bună actriță în rol secundar
Mălina Lazăr
pentru rolurile
Copil, Fetiță, Ileana, Sabina, Daisy Johnson, Nina copil
din spectacolul „Antologia dispariţiei”, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
VIDEO Vezi cine o susține
Mădălina Muşat
pentru rolul Melania din spectacolul „Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, regia Cristian Ban, scenografia Irina Chirilă, Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorghe
VIDEO Vezi cine o susține
Crenguţa Hariton
pentru rolul
Stareța Miriam
din spectacolul „Agnes, aleasa lui Dumnezeu” de John Pielmeier, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul „Nottara” Bucureşti
VIDEO Vezi cine o susține
Rezultate
Votează
Cel mai bun actor în rol principal
Marin Lupanciuc
pentru rolul
Ben Ivănescu
din spectacolul „Exod” de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras Koršunovas, decorurile Gintaras Makarevičius, costumele Corina Grămoșteanu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara
Sorin Miron
pentru rolul
Charlie
din spectacolul „Balena” de Samuel D. Hunter, regia Andrei Huțuleac, scenografia Maria Nicola, Teatrul Metropolis Bucureşti
Şerban Gomoi
pentru rolul
Don Juan, fiul lui Don Louis
din spectacolul „Don Juan” de Molière, regia și versiunea scenică a textului Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul „Nottara” Bucureşti
Tudor Cucu Dumitrescu
pentru rolul
Hedwig
din spectacolul „Hedwig and the angry inch”, text de John Cameron Mitchell, muzica și versurile Stephen Task, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, decorul Adriana Grand, Teatrul „Stela Popescu” Bucureşti
Rezultate
Votează
Cea mai bună actriță în rol principal
Ana Bianca Popescu
pentru rolul
Sibylle
din spectacolul „Ex” Marius von Mayenburg, regia Theodor-Cristian Popescu, decorul Theodor-Cristian Niculae, costumele Sabina Reus, Teatrul Mic București
VIDEO Vezi cine o susține
Cristina Juncu
pentru rolul
Agnes
din spectacolul „Agnes, aleasa lui Dumnezeu” de John Pielmeier, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, Teatrul „Nottara” Bucureşti
VIDEO Vezi cine o susține
Cerasela Iosifescu
pentru rolul
Iocasta
din spectacolul „Oedip” de Robert Icke după Sofocle, regia Andrei Șerban, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Bulandra Bucureşti
VIDEO Vezi cine o susține
Erzsébet B. Fülöp
pentru rolul
Márta Kovács
din spectacolul „Lumânările dreptăţii” de Csaba Székely, regia Aba Sebestyén, decorul Beáta Sós, costumele Rebeka Hatházi, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”
VIDEO Vezi cine o susține
Ioana Calotă
pentru rolul din „Decameron 135666”, un spectacol de Alexander Hausvater, decorul Mirela Trăistaru, costumele Ioana Colceag, Teatrul Dramaturgilor Români Bucureşti
VIDEO Vezi cine o susține
Rezultate
Votează
Cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”)
Natasza Sołtanowicz
pentru regia spectacolului „Anomalia” de Natasza Sołtanowicz si Joanna Kowalska, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
VIDEO Vezi cine o susține
Botond Nagy
pentru regia spectacolului „Elektra”, adaptare scenică de Ágnes Kali și Botond Nagy după tragedia lui Sofocle, scenografia Dragoș Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
VIDEO Vezi cine îl susține
Andrei Măjeri
pentru regia spectacolului „Cine l-a ucis pe tata?”, dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Édouard Louis, scenografia Adrian Balcău, Teatrul Metropolis Bucureşti
VIDEO Vezi cine îl susține
Irisz Kovacs
pentru regia spectacolului „TSCHICK. De ce am furat maşina”, dramaturgia Rudolf Herbert, scenografia Clara Ștefana, Teatrul German de Stat Timișoara
VIDEO Vezi cine îl susține
Hunor Horváth
și
Edith Buttingsrud Pedersen
pentru regia spectacolului „Woyzeck” de Georg Büchner, scenografia Előd Golicza, costumele Zsofia Gabor, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – Secţia Germană
VIDEO Vezi cine îl susține
Rezultate
Votează
Cel mai bun spectacol
„Oedip”
de Robert Icke după Sofocle, regia Andrei Șerban, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Bulandra Bucureşti
„Conferinţa iraniană”
de Ivan Vîrîpaev, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsanna Szőke, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
„Antologia dispariţiei”
, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
„1978”
de Simona Semenič, regia și lighting designul Tomi Janežič, costumele Marina Sremac, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Rezultate
Votează
Cel mai bun critic de teatru (Premiul „George Banu”)
Irina Wolf
Mirella Patureau
Oltiţa Cîntec
Rezultate
Votează
Cel mai bun text românesc montat în premieră absolută
„Lumea lui Frank”
de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, scenografia Mădălina Marinescu, Teatrul Metropolis Bucureşti
„Lumânările dreptăţii”
de Csaba Székely, regia Aba Sebestyén, decorul Beáta Sós, costumele Rebeka Hatházi, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”
„Cum s-a îndrăgostit domnul Gherase de Clara Smith”
de Cosmin Stănilă, regia Doru Vatavului, scenografia Adrian Balcău, Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Rezultate
Votează
Cel mai bun spectacol de teatru de animaţie / teatru pentru copii
„Poveşti invizibile”
de Mihaela Michailov, direcția de scenă Selma Dragoș, spațiul și instalația tactilă Gabi Albu, Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu şi Centrul de Teatru Educaţional Replika Bucureşti
„Elixirul dragostei”
, operă comică în două acte de Gaetano Donizetti, libretul de Felice Romani după un libret de Eugène Scribe pentru opera „Le philtre” de Daniel – François Auber, regia Cristian Mihăilescu, costumele Iolanda Mutu, decorurile Adrian Damian, Opera Comică pentru Copii Bucureşti
„Alice in Wonderland”
, regia Ana Crăciun Lambru, scenografia Elena Iorga, conceptul păpușilor și costumele Alexandra Budianu, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gulliver” Galaţi
Rezultate
Votează
Cea mai bună muzică originală şi sound design
The Bandits
pentru muzica originală din spectacolul „Exod” de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras Koršunovas, decorurile Gintaras Makarevičius, costumele Corina Grămoșteanu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara
Adrian Piciorea
pentru muzica și sound designul din spectacolul „(R)evoluţie”. Ghid de supraviețuire în secolul XXI de Yael Ronen și Dimitrij Schaad, regia Radu Nica, scenografia Theodor-Cristian Niculae, Teatrul Excelsior Bucureşti
Tibor Cári
pentru muzica originală din spectacolul „Lumânările dreptăţii” de Csaba Székely, regia Aba Sebestyén, decorul Beáta Sós, costumele Rebeka Hatházi, Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”
Grzegorz Bieńko
pentru aranjamentele muzicale și sound designul din „Anomalia” de Natasza Sołtanowicz si Joanna Kowalska, regia Natasza Sołtanowicz, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Rezultate
Votează
Cel mai bun video design
Cosmin Stancu
pentru video din spectacolul „Cum s-a măritat maimuţa, şi-a luat casă şi a găsit fericirea în Orlando”, bazat pe povestiri de Chuck Palahniuk, regia Dragoș Alexandru Mușoiu, costumele Șteff Chelaru, Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorghe
Mihai Nistor
pentru video-proiecţiile, filmările și mappingul din spectacolul „Antologia dispariţiei”, după proză feminină contemporană de Ștefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Andrei Cozlac
pentru video mappingul din spectacolul „Alice în Wonderland”, regia Ana Crăciun Lambru, scenografia Elena Iorga, conceptul păpușilor și costumele Alexandra Budianu, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Gulliver” Galaţi
Rezultate
Votează
Cel mai bun lighting design
Cristian Niculescu
pentru lighting designul spectacolului „Nelinişte” de Ivan Vîrîpaev, regia Theodor-Cristian Popescu, scenografia Velica Panduru, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
Botond Nagy
pentru lighting designul spectacolului „Elektra”, adaptare scenică de Ágnes Kali și Botond Nagy după tragedia lui Sofocle, scenografia Dragoș Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Michael Bischoff
pentru lighting designul spectacolului „Woyzeck” de Georg Büchner, regia Hunor Horváth și Edith Buttingsrud Pedersen, scenografia Előd Golicza, costumele Zsofia Gabor, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – Secţia Germană
Rezultate
Votează