Gala 5 licee 5 teatre la Teatrul Odeon

Marţi, 10 decembrie 2019, începând cu ora 18:00, la Sala Majestic a Teatrului Odeon, va avea loc Gala 5 licee - 5 teatre, aflată anul acesta la ediţia a 9-a. Alte cinci trupe de teatru de liceeni vor urca pe scena Odeonului, pentru a prezenta spectacolele pregătite pe parcursul proiectului, în colaborare cu cinci teatre din capitală.

Gala 5 licee 5 teatre la Teatrul Odeon

ECDL ROMANIA, alături de UNITER, PMB, ISMB şi CCD Bucureşti şi teatrele partenere, Teatrul Naţional I.L. Caragiale Bucureşti, Teatrul Mic, Teatrul Ion Creangă, Teatrul Evreiesc de Stat şi Teatrul Nottara, vă invită să îi aplaudăm pe tinerii artişti.

5 licee – 5 teatre este un proiect educaţional de tradiţie, ce susţine implicarea liceenilor în activităţi culturale, prin accesul acestora în instituţii şi la piese de teatru, provocându-i în acelaşi timp la un concurs de spectacole.

Începând cu luna octombrie, cinci teatre şi-au deschis din nou stagiunea pentru alţi 150 de elevi din cinci licee din capitală, între care şi membri ai trupelor de teatru din şcoli. Aceştia au vizionat gratuit piese din programul fiecăruia dintre teatrele partenere în proiectul 5 licee – 5 teatre 2019: Teatrul Naţional I.L. Caragiale Bucureşti, Teatrul Evreiesc de Stat, Teatrul Ion Creangă, Teatrul Nottara şi Teatrul Mic.

Noile şcoli participante la această ediţie 5 licee – 5 teatre sunt: Liceul de Arte Plastice Nicolae Toniza, Liceul Teoretic C.A. Rosetti, Liceul Tehnologic Mircea Vulcănescu, Liceul Teoretic Ştefan Odobleja şi Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi.

Trupele liceenilor au fost coordonate de către teatre în punerea în scenă a câte unei piese scurte, pe tema Teatrul ca oglindă a lumii contemporane. Demersul lor se va finaliza cu reprezentaţiile, jurizarea şi premierea celor cinci spectacole realizate de liceeni, în cadrul Galei 5 licee – 5 teatre. Tinerii vor avea ocazia să urce pe scena unui important teatru din România, să joace în faţa unui juriu format din profesionişti şi să fie aplaudaţi de un public larg.

De la prima ediţie ce a început în anul 2011 la iniţiativa ECDL ROMANIA, 1350 de elevi din 40 de licee bucureştene diferite au participat la 5 licee – 5 teatre. Educaţia alternativă are o importanţă esenţială pentru dezvoltarea tinerilor, care trebuie să fie în continuare îndreptaţi către valori reale şi corecte, inclusiv către valori culturale. Iniţiativele ECDL promovează dezvoltarea echilibrată a tinerilor, care urmăresc cariere şi certificări IT&C internaţionale, înţelegând însă şi actul de cultură, ca o completare a cunoştinţelor şi abilităţilor acumulate în şcoală.

Vă aşteptăm marţi, 10 decembrie 2019, ora 18:00, la Sala Majestic a Teatrului Odeon Bucureşti.

Puteţi afla mai multe informaţii despre proiectul 5 licee – 5 teatre pe www.ecdl.ro  sau pe www.facebook.com/5licee5teatre.