GALA HOP – GALA TÂNĂRULUI ACTOR, EDIȚIA 2021 – anunț preselecții

Motto: „Caragiale – o lume în mişcare” Ce lume! Ce lume! Ce lume! (O SCRISOARE PIERDUTĂ, Actul IV, Scena 4)

GALA HOP – GALA TÂNĂRULUI ACTOR, EDIȚIA 2021 – anunț preselecții

UNITER anunţă organizarea preselecției pentru „GALA TÂNĂRULUI ACTOR – HOP!”, a 24-a ediţie.

Gala Tânărului Actor HOP 2021 continuă cu tema: Teatru coregrafic. DansActorul ca fenomen al teatrului actual şi se va desfăşura tot sub bagheta cunoscutului coregraf şi dansator Gigi Căciuleanu.

Și anul acesta preselecţia va avea loc pe baza înregistrărilor video trimise de concurenţi. Ne adresăm tuturor actorilor care au absolvit facultatea (licență), cu vârsta până la 33 de ani.

Pentru ambele secţiuni, Individual şi Grup, preselecția se va desfăşura în felul următor:

• Prezentarea unui moment de mișcare și text pregătit de concurent (maximum 10 minute la secţiunea Individual şi maximum 15 minute la secţiunea Grup).

În construcția momentului, concurenții vor trata textul prin mijloacele teatrului coregrafic, sub formă mixtă – combinare liberă a formelor verbală şi non-verbală.

Componența maximă a unui grup – 7 persoane.

În construcția momentelor prezentate se va urmări tratarea originală prin text şi mişcare (în proporție egală, 50/50 între cuvinte și mişcare) a unor pagini LA LIBERĂ ALEGERE din opera lui Ion Luca Caragiale: Piese, Schițe, diverse texte (articole, poeme etc).

Linii directoare:

• Monologuri şi/sau Dialoguri puse în mişcare (Verbul-Vorbă/Verbul-Acțiune)
  • Comicul verbal și cel de situație duse mai departe înspre Actul Dansat…
  • Relații dinamice dintre personaje (de ce nu reinventate? de ce nu provenind chiar din texte diferite?)
  • Prelucrare de gesturi care populează atât textele propriu-zise ale pieselor, ale momentelor şi schițelor, cât şi foarte precisele didascalii sau indicații de atitudini şi joc apărând în filigran, printre rânduri, cu aceeași forță „coregrafică” precum textul însuși.

Un Caragiale revizitat, peste spațiu și timp, acum când absurdul lui Ionescu nu numai că ne este familiar, dar a devenit chiar un clasic.

MOMENTE de umor sau umoare despre iubire şi ură, despre prostie şi inteligență SCHIȚATE nu numai în vorbă sau gest, ci şi în mişcare elaborată.

Cei admişi vor prezenta momentul pregătit, live, în cadrul Galei HOP 2021.

Candidaţii trebuie să trimită la adresa de email doina@uniter.ro înregistrarea video a momentului pregătit (format landscape), un curriculum vitae, copie după diploma de absolvire (sau adeverinţă eliberată de facultate), o fotografie (portret, rezoluţie 300 dpi), titlul și informațiile logistice și tehnice pentru exercițiul prezentat.

Data limită de trimitere a materialelor pentru înscriere este 15 iulie 2021.