In Memoriam Costache Babii-Anghelescu

Maestrul Costache Babii Anghelescu, actor al Teatrului „Sică Alexandrescu" din Brașov a părăsit scena vieții pe 29 septembrie.

In Memoriam Costache Babii-Anghelescu

Un reper al teatrului brașovean și nu numai, un actor de o rară sensibilitate, un talent uriaș, respectat de colegii săi.

Născut pe 9 martie 1938 la Botoșani, Costache Babii Anghelescu a absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” în 1966. A debutat în 1967 la Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu” cu rolul Osvald din „Strigoii” de Ibsen și a jucat pe scena teatrului până în 2006, când a interpretat magistral pe scenă ultimul său rol, Gaev din „Livada de vișini” de A.P. Cehov. De-a lungul anilor a jucat zeci de roluri, fie de dramă, fie de comedie, recompensate cu indemnizația de merit și cu Premiul UNITER pentru întreaga activitate în 2002. A primit în 2012 titlul de Cetățean de Onoare al Municipiului Brașov, în 2012.

Transmitem condoleanțe familiei și prietenilor din lumea teatrului.

Dumnezeu să îl odihnească în pace!

29 septembrie 2023