De ce să fii membru UNITER

• Suntem mândri să promovăm şi să facilităm toate formele artelor spectacolului, cooperarea internaţională şi să îmbunătăţim accesul la artă şi cultură.
  • Derulăm programe care premiază și promovează valoarea artistică.
  • Avem proiecte pentru tineri, atât cele constante, precum Gala Tânărului Actor, ajunsă la 25 ediţii, cât și altele anuale.
  • Oferim sprijin financiar artiștilor membri de orice vârstă în caz de situații grave de sanătate.
  • Membrii UNITER, primesc 50 % în plus la pensie, conform Legii 8 din 2006.
  • O parte dintre membrii UNITER, personalități ale lumii teatrale românești, primesc indemnizații de merit conform legii 118 din 2002.
  • UNITER finanţează din fondurile de Timbru Teatral proiecte teatrale fezabile derulate de membrii UNITER care activează în asociaţii şi fundaţii culturale. Așteptăm să treacă această perioadă mai dificilă în ceea ce privesște încasările din Timbrul Teatral pentru a putea relua acest demers întrerupt în 2020.
  • Oferim posibilitatea acoperirii costului de transport pentru participări la seminarii teatrale în străinătate.
  • Familiile membrilor UNITER care decedează primesc un ajutor de înmormântare.
  • Oferim acces la informaţii din lumea teatrului românesc şi internaţional.
  • Suntem singurul loc de unde pleacă propuneri de modificare a legislaţiei teatrale actuale.
  • Oferim sprijin și sfat juridic pentru membrii UNITER.
  • Acces gratuit la spectacolele de teatru, în limita locurilor disponibile, nu la premiere (prin legitimația de membru).
  • UNITER este o imensă bază de date a coordonatelor artiştilor (telefon, email), instituţiilor teatrale de stat şi independente, altor personalităţi, reprezentanţilor autorităţii, altor instituţii.
  • Și până la urmă, este onorant să faci parte din breasla teatrală, din singura uniune a artiştilor profesionişti de teatru din România, recunoscută și pe plan internațional de organisme importante de teatru (ITI – Institutul Internațional de Teatru,  IETM, Pépinières Européennes pour Jeunes Artistes, Culture Action Europe, etc.)