Editia a VI-a

Premiile pentru stagiunea teatrala 1996/1997
APRILIE 1998 – Sala Mare a Teatrului „I.L.Caragiale“ din Bucuresti.

NOMINALIZARILE pentru PREMIILE UNITER 1996-1997 au fost facute de un JURIU de selectie alcatuit din urmatorii critici: Magdalena Boiangiu, Alice Georgescu si Dumitru Solomon

JURIUL final, care desemneaza pe castigatorii PREMIILOR UNITER dintre aceste nominalizari, este alcatuit din: Florica Ichim (critic teatral), Victor Parhon (critic teatral), Adriana Popescu (critic teatral), Dumitru Solomon (dramaturg), Julieta Tintea (critic teatral).

NOMINALIZARI:

Premiul pentru cel mai bun spectacol

  • O batista in Dunare de D.R.Popescu, regia: Ion Cojar, Teatrul National I.L.Caragiale
  • Hamlet de W. Shakespeare, regia: Tomba Gabor, Teatrul National Craiova
  • Doi gemeni venetieni de Carlo Goldoni, regia: Vlad Mugur, Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca

Premiul pentru cea mai buna regie

  • Ion Cojar pentru spectacolele „O batista in Dunare“ de D.R.Popescu (Teatrul National I.L.Caragiale)
  • Tompa Gabor pentru spectacolul „Hamlet de W. Shakespeare (Teatrul National Craiova)
  • Vlad Mugur pentru spectacolul „Doi gemeni venetieni“ de Carlo Goldoni (Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca)

Premiul pentru cel mai bun actor

  • Horatiu Malaele pentru rolurile K. Müller din spectacolul „Unde-i revolcerul? “ de Görgey Gábor (Teatrul Nottara) si Wally Murdoch din spectacolul „Cafeneaua dupa Sam Bobrik si Ron Clark (Teatrul L.S.Bulandra)
  • ADRIAN PINTEA pentru rolul Hamlet din spectacolul „Hamlet“ de William Shakespeare (Teatrul National din Craiova)
  • Dorel Visan pentru rolul titular din spectacolul „Falstaff“ de W. Shakespeare (Teatrul National din Cluj-Napoca)

Premiul pentru cea mai buna actrita

  • Farkas Ibolya pentru rolul Mária din spectacolul „Intalnirea“ de Nádas Péter (Teatrul National din Targu Mures)
  • Irina Mazanitis pentru rolul Anna Petrovna din spectacolul „Don Juan à la russe“ de A.P.Cehov (Teatrul Odeon)
  • Rodica Tapalaga pentru rolul Doamna Toothe din spectacolul „Totul in gradina“, de Edward Albee (Teatrul L.S.Bulandra)

Premiul pentru cea mai buna scenografie

  • Doina Antemir si Puiu Antemir pentru spectacolul „Tartuffe“ de Molière (Teatrul Dramatic Sica Alexandrescu din Brasov)
  • Constantin Ciuboraru pentru spectacolul „Cersetorul“ de Reinhard-Johannes Sorge (Teatrul National din Timisoara)
  • François Pamfil pentru spectacolul „Poate, Eleonora…“ de Gelu Naum (Theatrum Mundi)

Premiul pentru critica teatrala

  • MARINA CONSTANTINESCU
  • CONSTANTIN PARASCHIVESCU

Premiul pentru debut

  • Vlad Massaci pentru regia spectacolului „Trei femei inalte“, de Edward Albee (Teatrul de Comedie)
  • Crina Matei pentru rolul Polly din spectacolul „Opera de trei parale“ de Bertolt Brecht (Teatrul Odeon)
  • Sebestyén Aba pentru rolul Tanarul din spectacolul „Intalnirea“ de Nádas Péter (Teatrul National din Targu Mures, sectia maghiara)

Premiul pentru teatru radiofonic

  • Poveste despre Felixandra de Dan Mihu, regia artistica: Mihai Lungeanu
  • Cronica electorala de Anca Delia Comaneanu, regia artistica: Leonard Popovici
  • Circul a plecat, leii au ramas de Andrzej Mularczyk, regia artistica: Dan Puican

Premiul pentru teatru TV

  • Jocul vietii si al mortii in desertul de cenusa dupa Horia Lovinescu, regia artistica: Olimpia Arghir
  • Frumosii nebuni ai marilor orase de Constantin Dicu dupa romanul cu acelasi titlu a lui Fanus Neagu, regia artistica: Constantin Dicu
  • Aerisirea scenariul Iosif Naghiu si Silviu Jicman, regia artistica: Silviu Jicman

Premiul de Excelenta

  • LEOPOLDINA BALANUTA, MARIANA MIHUT, ILEANA STANA IONESCU pentru exceptionala lor interpretare in rolurile din spectacolul O batista in Dunare de D.R.Popescu (Teatrul National I.L.Caragiale)

Premiul pentru întreaga activitate

  • – actor: CONSTANTIN CODRESCU
  • – scenograf: T.TH.CIUPE
  • – actrita: DINA COCEA
  • – regizor: VALERIU MOISESCU
  • – critica teatrala: FLORICA ICHIM

Premiul pentru cea mai buna piesa româneasca a anului 1997

      Se acorda in urma concursului Piesa Anului, program al UNITER finantat de FUNDATIA PRINCIPESA MARGARETA A ROMANIEI:

„T/Tara mea“

    de Radu Macrinici

Diploma pentru cea mai buna productie a scolilor de teatru

  • Spectacolul Desteptarea primaverii de Frank Wedekind, regia: Ana Maria Colteanu (studenta anul IV, clasa prof. univ. Catalina Buzoianu), Studioul Casandra, Academia de Teatru si Film Bucuresti

Premiul pentru întreaga activitate dedicata teatrului pentru copii

  • Alexandrina Halic

Premiul pentru cel mai bun manager de teatru

  • acordat de CONSILIUL BRITANIC Domnului EMIL BOROGHINA (Directorul Teatrului National din Craiova)