Tinerii marginalizaţi şi artele spectacolului

Proiect înscris în cadrul programului « Sibiu – Capitală Culturală Europeană » şi realizatde UNITER, în parteneriat cu Teatrul Naţional « Radu Stanca » din Sibiu şi Şcoala Specială nr. 2 din Sibiu.

Proiectul este destinat tinerilor marginalizaţi : comunităţi marginale, de rromi, copii orfani, defavorizaţi şi cu handicap, care, prin intermediul tehnicilor specifice artelor spectacolului – jocul, animaţia, relaţia cu obiectul şi cu publicul – contribuie la accesibilitatea acestora la viaţa socială.

Obiectivul proiectului este de a crea o serie de spectacole inter-culturale.

Participanţi la proiect sunt artişti din România şi Anglia, coordonaţi de prof. Claire Hind de la University of Leeds, ce vor lucra – în cadrul unor ateliere specializate – cu copii cu deficienţe de auz. Rezultatul final este un spectacol vizual.