Societatea Română de Radiodifuziune anunţă lansarea primei ediţii a Festivalului Internaţional de Teatru Radiofonic Grand Prix Nova

Organizat în parteneriat cu Uniunea Internaţională a Radio şi Televiziune, sub Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principesa Moştenitoare Margareta, Festivalul se va desfăşura în perioada 30 septembrie - 5 octombrie 2013, la Bucureşti.

În concurs intră, cu producţiile lor, 27 de companii, din 22 de ţări, Argentina, Austria, Belgia, Bosnia-Hertegovina, Bulgaria, Cehia, Croatia, Elvetia, Finlanda, Franta, Germania, Iran, Irlanda, Marea Britanie, Romania, Rusia, Serbia, Slovenia, Suedia, Ucraina, Ucraina şi Vietnam.

Grand Prix Nova reprezintă o iniţiativă unică în peisajul festivalier internaţional propunând inovaţia drept temă şi element federator ale producţiilor înscrise. Plecând de la boom-ul tehnologic actual, de la mijloacele tehnice tot mai diverse şi mai performante care au schimbat abordarea sunetului în lume, Grand Prix Nova oferă profesioniştilor radio din întreaga lume un loc de întâlnire unde vor putea dezbate şi cântări noile tendinţe de stil şi de sens ale artei sunetului, precum şi viitorul acesteia în acest peisaj mediatic aflat într-o continuă şi alertă schimbare.

În 2013, cu ocazia aniversării a 85 de ani de la primele sale emisiuni, Societatea Română de Radiodifuziune dovedeşte astfel că nu este doar o păstrătoare a valorilor trecutului. Graţie Festivalului Grand Prix Nova, Radio România îşi afirmă o dată în plus locul în avangarda creaţiei sonore actuale, loc confirmat de numeroasele premii obţinute de producţiile sale teatrale, în ultimii ani, în competiţii internaţionale de prestigiu. Evenimentul va aduce în faţa publicului şi a specialiştilor cele mai revoluţionare producţii de teatru radiofonic din întreaga lume.

Juriul Grand Prix Nova este format din personalităţi culturale şi profesionişti radio de renume: Nils Heyerdahl, redactor-şef timp de peste douăzeci de ani al Departamentului Teatru al NRK (radioteleviziunea publică norvegiană), actualmente Preşedinte al Academiei Norvegiei, Alison Hindell, redactor-şef al Departamentului Teatru al BBC şi Ljubo Pauzin, Directorul

Festivalului Internaţional de Teatru Radiofonic şi Documentar de la Hvar, Croaţia. Acestora li se alătură, din partea României, regizorul de teatru Alexandru Darie, Director al Teatrului Bulandra şi Preşedinte al Uniunii Teatrelor Europene, precum şi Ilinca Stihi, regizor al Departamentului Teatru (Teatrului Naţional Radiofonic) din cadrul Societăţii Române de Radiodifuziune, distinsă cu numeroase premii internaţionale pentru producţiile sale radiofonice.

Riscul de a te desprinde ca artist de formulele consacrate este un act de curaj. Noi îl premiem!

Grand Prix Nova – Voicing The Future – aduce la Bucuresti cele mai revoluţionare producţii radiofonice din întreaga lume.

Vă aşteptăm în sălile de conferinţă ale Hotelului Continental unde se vor desfăşura audiţiile şi dezbaterile cu juriul şi creatorii programelor înscrise în concurs.

Foto: Virgil Oprina