Institutii teatrale participante la Campania Naţională

În semn de solidaritate, instituţiile teatrale din România participă la Campania Naţională „Artiştii pentru artişti” prin programarea unui spectacol din repertoriu, înaintea căruia se transmit publicului informaţii legate de Ziua Mondială a Teatrului şi Campania Naţională „Artiştii pentru artişti”. Mulţumim tuturor pentru participare.   TEATRUL NAŢIONAL „I.L.CARAGIALE”, Bucureşti IUBIRI INTERIZISE de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa DULCEA PASĂRE A TINEREŢII de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu  TEATRUL ODEON, Bucureşti SUNT PROPRIA MEA SOŢIE de Doug…

Institutii teatrale participante la Campania Naţională

În semn de solidaritate, instituţiile teatrale din România participă la Campania Naţională „Artiştii pentru artişti” prin programarea unui spectacol din repertoriu, înaintea căruia se transmit publicului informaţii legate de Ziua Mondială a Teatrului şi Campania Naţională „Artiştii pentru artişti”.

Mulţumim tuturor pentru participare.

 


TEATRUL NAŢIONAL „I.L.CARAGIALE”, Bucureşti

IUBIRI INTERIZISE de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa

DULCEA PASĂRE A TINEREŢII de Tennessee Williams, regia Tudor Mărăscu


 TEATRUL ODEON, Bucureşti

SUNT PROPRIA MEA SOŢIE de Doug Wright, regia Beatrice Rancea


TEATRUL BULANDRA, Bucureşti

SORRY de Aleksandr Galin, regia Yuriy Kordonskiy

SCAUNELE de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa


TEATRUL  METROPOLIS, Bucureşti

CRIMA LA HOWARD JOHNSON de Ron Clark si Sam Bobrick, regia Emanuel Pârvu


TEATRUL NOTTARA, Bucureşti

RETRO de Al. Galin, regia Tudor Ţepeneag


 TEATRUL MIC, Bucureşti

CUM IUBEŞTE CEALALTĂ JUMĂTATE de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu


 TEATRUL DE COMEDIE, Bucureşti

BILOXI BLUES de Neil Simon, regia Iarina Demian


TEATRUL EVREIESC DE STAT, Bucureşti

28 martie – NUNTĂ CU DIVORŢ de Salom Alehem, regia Dan Tudor


TEATRUL ION CREANGĂ, Bucureşti

ALBĂ CA ZĂPADA ŞI CEI ŞAPTE PITICI de Fraţii Grimm, regia CORNEL TODEA

PINOCCHIO de Carlo Collodi, regia Cornel Todea


TEATRUL ŢĂNDĂRICĂ, Bucureşti

PĂCALĂ, Un text de Cristian Pepino după motive populare, regia Ioan Brancu


TEATRUL MASCA, Bucureşti

GEMENII, regia Michele Modesto Casarin


TEATRUL DE PĂPUŞI „PRICHINDEL”, Alba Iulia

27 martie, ora 10.00 şi 11.00 – ELEFĂNŢELUL CURIOS regia Oana Leahu


TEATRUL CLASIC „IOAN SLAVICI”, Arad

29 martie, ora 19,00 – DECALOG, regia Laurian Oniga


TEATRUL DE MARIONETE, Arad

AMINTIRI DIN COPILĂRIE după Ion Creangă, regia Carmen Mărginean


TEATRUL MUNICIPAL „BACOVIA”, Bacău

29 martie – NORA de H. Ibsen, regia Dumitru Lazăr Fulga


TEATRUL MUNICIPAL, Baia Mare

SARAH BERNHARDT SAU STRIGĂTUL LANGUSTEI de John Murrel


TEATRUL „V.I. POPA”, Bârlad, la Casa de Cultură Vaslui

DE PROFESIE – LOGODNICA de James G. Reedlock, regia Dorin Mihăilescu


TEATRUL „MIHAI EMINESCU”, Botoşani

un spectacol realizat de Radio Romania Actualităţi


TEATRUL PT COPII SI TINERET „VASILACHE”, Botoşani

TRIMITEŢI MOARTEA ÎN VACANŢĂ după o idée de Claudiu Gălăţeanu, regie colectivă


TEATRUL DRAMATIC „SICĂ ALEXANDRESCU”, Braşov

FORMA LUCRURILOR de Neil LaBute, regia Gelu Colceag


 TEATRUL PENTRU COPII „ARLECHINO”, Braşov

MICA VRĂJITOARE, un spectacol de Liviu Steciuc


TEATRUL „MARIA FILOTTI”, Brăila

concert Nicu Alifantis


TEATRUL „GEORGE CIPRIAN”, Buzău

28 martie  -întâlnire cu tineri actori pentru spectacolul ŢARA LUI GUFI de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu


TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”, Cluj-Napoca

Ziua Porţilor Deschise


TEATRUL MAGHIAR DE STAT, Cluj-Napoca

RICHARD III de William Shakespeare, regia Tompa Gabor


TEATRUL DE STAT, Constanţa

SCAIUL, regia, traducerea şi adaptarea Ion Lucian


TEATRUL PT COPII ŞI TINERET, Constanţa

CAPRA CU TREI IEZI de Ion Creangă, regia Gabriel Apostol


TEATRUL NAŢIONAL „MARIN SORESCU”, Craiova

CUM DORIŢI SAU NOAPTEA DE LA SPARTUL TÂRGULUI de W. Shakespeare, regia Silviu Purcărete


TEATRUL DRAMATIC „FANI TARDINI”, Galaţi

LABIRINTUL IRINEI-ALB, un spectacol de Eugen Făt


TEATRUL VALAH, Giurgiu

25 martie, ora 10.00 şi 12.00 – CLOVNIŢELE, un spectacol de Cosmin Creţu


TEATRUL NAŢIONAL „VASILE ALECSANDRI”, Iaşi

TRANDAFIRUL TATUAT de Tennessee Williams, regia Marius Oltean

BAD BED STORIES de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Chris Simion


TEATRUL BON TON, Iaşi

26 martie  – PIATRA DIN CASĂ de Vasile Alecsandri


TEATRUL MUNICIPAL „CSÍKI JÁTÉKSZÍN”, Miercurea–Ciuc

PASĂREA ALBASTRĂ de Maurice Maeterlinck, regia V.I. Frunză


TEATRUL DE STAT, Oradea

URSUL de A.P. Cehov, regia Petre Panait


TEATRUL DRAMATIC „I.D. SÂRBU”, Petroşani

NEBUNELE VACANŢE LA NEW YORK de Carolyn Green, regia Rodica Băiţan


TEATRUL TINERETULUI, Piatra Neamţ

ÎNTAMPLARI DINTR-UN ORAŞ CU PROŞTI de Moshe Gherșenzon, regia Dan Tudor


TEATRUL „Al. DAVILA”, Piteşti

CHIRIŢA ÎN TERITORIU de V. Alecsandri, regia Emilian Cortea


TEATRUL „TOMA CARAGIU”, Ploieşti

REGELE GOL după Evgheni Svart, regia Lucian Sabados


TEATRUL „ANTON PANN”, Râmnicu-Vâlcea

BALTAGUL, scenariu dramatic şi regia Bogdan Tudor Pelerin


TEATRUL MUNICIPAL „ARIEL”, Râmnicu-Vâlcea

IONESCO, colaj de texte de Eugen Ionescu, regia Ariana Alexandra Şerban


TEATRUL „AUGUSTIN PETCULESCU”, Reşiţa

UN BARBAT ŞI MAI MULTE FEMEI de Leonid Zorin.


TEATRUL DE NORD, Satu Mare

CRIZA BĂRBATULUI LA 50 DE ANI, spectacol de divertisment cu Vasile Blaga & friends


TEATRUL „TAMÁSI ÁRON”, Sfântu Gheorghe, Bienala Internaţională „Reflex” şi TEATRUL „ANDREI MUREŞANU” Sfântu Gheorghe

28 martie – conferinţă de presă


TEATRUL PENTRU COPII ŞI TINERET „GONG”, Sibiu

CUM A DEVENIT ARTHUR REGE, regia Mircea Corcoveanuşi Horaţiu Dancu


TEATRUL NAŢIONAL „RADU STANCA”, Sibiu

CERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P. Cehov, regia Robert Raponja.


TEATRUL MUNICIPAL „EUGEN IONESCU”, Slatina

26 martie, în colaborare cu Societatea Culturală Eugen Ionescu, spectacol de teatru şi poezie, realizat de elevii Şcolii „Eugen Ionescu”

27 martie, în colaborare cu Şcoala generală nr. 8 din municipiul Focşani – repetiţie generală APOLODOR, PINGUINUL CĂLĂTOR după Gellu Naum, regia Mihai Lungeanu.


TEATRUL MUNICIPAL „TONY BULANDRA”, Târgovişte

AMORUL PICTOR după Moliere, versiunea scenică şi regia Louise Danceanu


TEATRUL MUNICIPAL PENTRU COPII ŞI TINERET „MIHAI POPESCU”, Târgovişte

HIPIOŢI ŞI BOLŞEVICI” de Amiel Gladstone


TEATRUL NAŢIONAL, Târgu-Mureş

Compania „Liviu Rebreanu” – BUTOIUL CU PRAF DE PUŞCĂ de Dejan Dukovski, regia Sorin Misirianţu

Compania „Tompa Miklos” – FIUL NOROCULUI (A SZERENCSE FIA) de Király Kinga Iúlia, regia Király Istvan

Program destinat copiilor de vizitare a culiselor teatrului


TEATRUL „74”, Târgu-Mureş

28 martie –  VESTUL SINGURATIC de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu


TEATRUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU”, Timişoara

POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare, un spectacol de Alexander Hausvater


TEATRUL GERMAN DE STAT, Timişoara

CÂNTĂREAŢA CHEALĂ de Eugène Ionesco, regia Alexandru Dabija


TEATRUL MAGHIAR DE STAT „CSIKY GERGELY”, Timişoara

PUHA PIHE de Ali Taylor, regia Barabás Olga