Teatrul azi – Numărul 1-2 / 2021

• „Are ceva bun şi online-ul ăsta!” de George BANU

INTERFERENŢE:

• Purcărete, regizor-poet al scenei – schiţă de portret de George BANU
  • Adam şi Eva de-a lungul istoriei de rând de Adrian MIHALACHE (Tragedia omului de Madách Imre – Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara)
  • Joc în trei de Raluca TULBURE (Paso doble de Miguel Barceló și Josef Nadj – Festivalul de la Avignon și Centrul Coregrafic Național din Orléans)
  • E-FAUST de Adrian MIHALACHE (FaustFragmente de Goethe – Piccolo Teatro di Milano)

FITS:

• Natura umană sub lupă de Ion PARHON
  • Slujirea cuvântului de Adina BARDAȘ (Bal mascat de Mihail Lermontov – Teatrul Academic de Stat „Vahtangov”)

Festivalului Internațional de Teatru pentru Publicul Tânăr Iași:

• Ediţia a XIII-a a FITPTI şi „avaria pandemică” – Comunicat
  • FITPT – 13 de Raluca TULBURE

FRINGE:

• BFringe–10 ani de Raluca TULBURE

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL PUCK:

• Cum vedem păpuşile de acasă de Ilinca DANCIU

ZILELE UNTEATRU:

• Zece de Raluca TULBURE

CORTINA DE CUVINTE:

• Viitorul lui Caragiale de ALEXA Visarion
  • Nu obosim să sperăm… de Florica ICHIM

PORTRET DE SCENOGRAF: Excelenţa creaţiei. Helmut Stürmer de Horațiu MIHAIU

PORTRET DE ACTOR: Richard Balint – Eu sunt succesul… de Elisabeta POP

PORTRET DE SPECTACOL: Treptele unei ascensiuni miraculoase de Doina MODOLA (Livada de vișini de Cehov, regia: Cornel TODEA – TVR)

TEATRUL VIEŢII: Ipistatul episodic, dar exemplar de Nicolae PRELIPCEANU

ESEURI:

• Brecht şi revelaţiile distanţării de Ana Maria NARTI
  • Privirea oglinzilor de Doina ȘIPOȘ (No Exit de J.P. Sartre – Newton Nomadic Theater)

DESPRE LUCRUL CU TEMEI:

• Zsolt BOGDÁN de Adina BARDAȘ
  • Sorin LEOVEANU de Adina BARDAȘ

CĂLĂTOR ŞI CRONICAR: Teatrul la Bogotá în timpul evadării lui Pablo Escobar de Alexandru TOCILESCU

PROGRAME DE ANŢĂRŢ: În aşteptarea Revizorului…

INTERVIURI:

• „Pentru asta şi scriem, ca să avem şi nişte bucurii” (interviu cu Dumitru CRUDU, a consemnat Ada-Maria Ichim)
  • „Toţi avem un Şuţţo în noi, de care nu putem scăpa” (interviu cu Dominic DEMBINSKI de Larisa Turea)
  • Alegerea lui Alexandru Şuţţo de Roxana CROITORU
  • „Când regizorul dă libertate actorului, actorul în sine creşte” (interviu cu Lucian IONESCU, de Tiana Alexe)

PENTRU CEL MAI TÂNĂR PUBLIC:

• „Mânuitul este ceva ce vine din tine” (interviu cu Rodica ALBOIU, a consemnat Raluca Tulbure)
  • „Am început să lucrez cu copiii dintr-o întâmplare” (interviu cu Şerban BORDA, a consemnat Elisabeta Pop)
  • „Eu cred că totul are un sens…” (interviu cu Ana CRĂCIUN LAMBRU, a consemnat Raluca Tulbure)
  • Pe înţelesul ochilor, pe înţelesul inimii… de Irina ZLOTEA (Micul Prinț, după Antoine de Saint-Exupéry – Teatrul Gong Sibiu)
  • În acest oraş se visează! de Irina ZLOTEA (Hermann visează de Daniel Chirilă – Teatrul „Gong” Sibiu)

TEATRU DE TELEVIZIUNE:

• „Caligula” de pe scenă, pe micul ecran de Ion PARHON (Caligula de Albert Camus Teatrul Național de Televiziune)
  • Viaţa şi masca: cine ne/se păcăleşte? de Doina PAPP (Henric IV de Luigi Pirandello – Teatrul Național de Televiziune)

SPECTACOLE ONLINE:

• Ce scurtă e vara… de Elisabeta POP (Cele mai frumoase zile ale tinereții mele de Ana Novac – Teatrul Evreiesc de Stat București)
  • „Cele mai frumoase zile ale tinereții mele”  Ecouri în presa germană
  • E.S. explorează operele literare scrise în timpul Holocaustului. Traducerea: Edith NEGULICI
  • Punct lovit, punct ochit de Raluca TULBURE (Bărbatul de la masa de alături de
  • Virginia Sánchez – Teatrul Avangardia)
  • Noi, cei 4 muschetari de Raluca TULBURE (Noi 4 de Lia Bugnar)

SPECTACOLE LIVE:

• Tirani în toate vremurile de Irina Zlotea (Antigona de Sofocle – Teatrul „L.S. Bulandra”)
  • Imagini şi mărturii de Nicolae HAVRILIUC (Jurnal de România. 1989 – Teatrul Naţional Bucureşti)
  • Legile lui Murphy dansate de Nicolae PRELIPCEANU (M de la Murphy, un spectacol de Andrea Gavriliu – Teatrul Național București)
  • Osmoza actor-dansator de Nicolae HAVRILIUC (M de la Murphy, un spectacol de Andrea Gavriliu – Teatrul Național București)
  • Revoluţia, după 30 de ani de Nicolae PRELIPCEANU (Kilometrul zero de Saviana Stănescu – Teatrul Odeon București)
  • Vulnerabilităţi mărturisite de Carmen MIHALACHE (S-a-ntâmplat într-o joi de Elise Wilk – Teatrul Municipal „Bacovia” Bacău)
  • O abordare soft de Carmen MIHALACHE (Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams – Teatrul „V.I. Popa” Bârlad)
  • Insuportabila singurătate a inimii. Şi a altor preparate din carne de Cristiana GAVRILĂ (Inimă și alte preparate din carne de Dan Coman – Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova)

OPERĂ: Flautul mozartian în zilele noastre de Roxana CROITORU (Flautul fermecat de Mozart – Opera Maghiară de Stat, Cluj-Napoca)

NOI ÎN LUME:

• În bolgia devitalizaţilor: când infernul şi opera buffa se întâlnesc de Beatrice LĂPĂDAT (Gianni Schicchi de Giacomo Puccini – coproducție Teatrul de Artă din Deva și Opera de Stat din Ruse)
  • Eugen Jebeleanu la Opera din Lyon de Doina PAPP (I was looking at the ceiling and then I saw the sky de John Adams – Théâtre de La Croix-Rousse și Opera din Lyon)

DIN LUME:

• Radar Ost Digital – Un festival de teatru sub forma unui roman grafic interactiv de Irina WOLF („Zilele autorilor de teatru, 2020” realizate la Berlin online)

VEŞTI:

• Premiantul EMIL BOROGHINĂ. Laudatio de Ludmila PATLANJOGLU
  • La un call center DSP! Actori ai TNB, voluntari în acțiunea de sprijinire a celor care au probleme legate de pandemia cu noul coronavirus

CARTE

• Parfum teatral demult dispărut de Raluca TULBURE (Ion Moldovan – Simona Bondoc. Câteva gânduri)
  • A fi sau a nu fi Maia Morgenstern? de Raluca TULBURE (Maia Morgenstern – Nu sunt eu)
  • Şi nava se-ncăpăţânează… de Doru MAREȘ (Petre Barbu – Puterea a șasea)