Teatrul azi – Numărul 3-4 / 2021

O nouă iniţiativă sub semnul lui Odin (Fundaţia Barba Varley) de Eugenio Barba

Frumuseţe, vulnerabilitate, obstinaţie, refuz de Eugenio Barba și Julia Varley

FESTIVALURI

Festivalul Naţional de Teatru:

• Estetici ale pandemiei (I)
  • Confesiuni despre Antigona lui Tocilescu
  • Iubirea ca metodă de Adina BARDAȘ („Confesiuni despre Antigona”)
  • Însemnări la „spectacolul ascuns” de Nicolae HAVRILIUC („Confesiuni despre Antigona”)
  • Vocea interioară a Valeriei Seciu de Doina PAPP

Interferenţe:

• Însemnele lucidităţii de Adina BARDAȘ
  • Care e, Doamne, rostul tuturor acestora? de Irina ZLOTEA (Tragedia omului de Madach Imre – Teatrul Maghiar de Stat Timișoara)
  • Maeştri şi discipoli. Giorgio Strehler şi Alexandru Darie în aceeaşi zi, pe ecranele televizoarelor de Doina PAPP
  • Putere, aroganţă şi sânge de Octavian SZALAD (Octavia. Trepanație de Dmitri Kourliandski – Stanislavsky Electrotheatre Moscova)

FITS: Warlikowski şi cei care pleacă de Tiana ALEXE (Plecăm după Hanoch Levin – Teatrul Nou din Varșovia)

DAFEST Piteşti: Toţi pentru teatru! de Raluca TULBURE

Festivalul „Toma Caragiu”: Gâlcevile de la Ploieşti şi Salieri de Raluca TULBURE

ESEU: Rousseau împotriva teatrului de Adrian MIHALACHE

CORTINĂ DE CUVINTE: Publicul încotro? de ALEXA Visarion

PORTRET DE REGIZOR: Lucian Giurchescu de Vera MOLEA

PORTRET DE ACTRIŢĂ: Semn distinctiv: gingăşia (Alexandrina Halic) de Doina

PORTRET DE ACTOR:

• Actorul-Rege ar fi împlinit 80 de ani de Ludmila PATLANJOGLU
  • ALBUM Ștefan Iordache

PORTRET DE SCENOGRAF:

• Eustaţiu Gregorian, scenograful fără de odihnă de Horațiu MIHAIU
  • ALBUM Eustaţiu Gregorian

EXCELENȚĂ:

• Oana Ştefănescu: Antigona din arena cu lei de Miruna RUNCAN
  • Încântare şi nelinişte de Mihai MĂNIUȚIU
  • „Întoarcerea la matcă” de Ion PARHON (Întoarcerea la matcă de George Astalos – Teatrul Național de Televiziune)

EU, TU, EL ŞI… ISTORIA: O nouă Arcă a lui Noe? de Andrei ŞERBAN

INTERVIURI:

• Petronela GRIGORESCU: „Am învăţat, în primul rând, să am pretenţii de la mine însămi!” (A consemnat Cristina RĂDULESCU)
  • Ionuț CORPACI: „Nu poţi să ţii un mastodont de teatru, fără oameni împătimiţi de teatru” (A consemnat Florica ICHIM)

PEDAGOGIE TEATRALĂ: Un traseu pedagogic şi regizoral unic (I) (Radu Penciulescu profesorul) de Ada-Maria ICHIM

PENTRU CEL MAI TÂNĂR PUBLIC: Radu DINULESCU: „Pofta de spectacol, de a descoperi lucruri speciale, de a mă lăsa fermecat de un gest pe scenă a rămas neatinsă” (A consemnat Raluca TULBURE)

SPECTACOLE ONLINE:

• Păpuşi, dans, muzică şi învăţăminte de Raluca TULBURE (Mateiaș Gâscaruldupă Fazekas Mihály – Teatrul de animație „Țăndărică”)
  • Avarul – fiorul unui orizont tragic de Adina BARDAȘ (Avarul de Molière – Teatrul „Tamasi Aron” Sfântu Gheorghe)
  • Cruzimea timpului grăbit de Elisabeta POP (Trei femei înalte de Edward Albee – Teatrul „Regina Maria” Oradea, Trupa „Iosif Vulcan”)
  • Nostalgia după vremuri mai vesele de Elisabeta POP (Cabaret 120, spectacol de Eszter Novak – Teatrul „Regina Maria” Oradea, Trupa „Szigligeti”)
  • Într-un parc, pe o bancă de Raluca TULBURE (Două liniuțe de Lia Bugnar – Qreator)
  • Teatru dependent de public de Raluca TULBURE L-a(m ucis pe Paco! de Joaquim Bundó – Teatrul Avangardia)
  • Buzunarul cu pâine/ Fântâna cu câine de Nicolae PRELIPCEANU (Buzunarul cu pâine de Matei Vișniec – Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești)

VEŞTI:

• 100 de zile. 100 de povești. 100 de țări HE(KTOMERON – proiect internațional – Teatrul Național „Marin Sorescu”, Craiova)
  • Un nou teatru. Radiofonic (Minunea Minunilor și Camera Albă – Teatrul Improbabil)

VIOLON D’INGRES:

• Spectacolele romanului de Doru MAREȘ (Alexander Hausvater – Aici, Radio Eros/ Penumbra/ Dor călător)
  • În căutarea rostului de Doru MAREȘ (Antoaneta Zaharia – În căutarea lui Porcelaine)

CARTE:

• Eveniment de Elisabeta POP (Ana Blandiana – Soră lume)
  • Autodefinire de Doina PAPP (Dinu Cernescu – O viaţă de regizor povestită de el însuşi)
  • „Manipulează-mă!”, spune spectatorul de Maria ZᾸRNESCU (Alina Epîngeac – Manipularea prin teatru. Criză – Creaţie – Catharsis)
  • viaţă într-o carte de Raluca TULBURE (Marina Spalas, Sergiu Cioiu – Liliana Tomescu)
  • La 70 de ani de existenţă, monografie nouă… de Tiana ALEXE (Ioan Munteanu – Teatrul „Maria Filotti” Brăila. Orizont monografic 2009 – 2019)
  • Cu faţa întoarsă spre frumos de Roxana CROITORU (Carmen Mihalache – Hublou)
  • Instantanee cu menade de Doru MAREȘ (Violeta Savu – Ierburi otrăvite)
  • PUCK 70 de Raluca TULBURE (Album 70 de ani de teatru de păpuși la Cluj-Napoca)
  • Un scurt gând pentru cineva drag de Elisabeta POP (Biró Árpád Levente – Első felvonás/ Actul întâi)