Campania ARTIȘTI ROMÂNI PENTRU ARTIȘTI UCRAINIENI

Împreună pentru păstrarea demnității artiștilor și
pentru susținerea culturii ucrainene.

16 mai – 15 iunie 2022

Campanie umanitară organizată de UNITER împreună cu instituții culturale de stat și independente din România și Republica Moldova, în scopul strângerii de fonduri pentru artiștii ucraineni. 

 

Contul Solidarității Teatrale:

RO22RNCB0072049712860086 deschis la BCR – Sucursala Sector 1

 

Program în curs de actualizare

Fetița cu chibrituri

după Hans Christian Andersen (balet contemporan), regia și coregrafia Corina Dumitrescu, scenografia Bogdana Pascal

Opera Comică pentru Copii București

14 mai, ora 11.00

O repetiție moldovenească

de Costache Caragiali, regia Cristian Ban, scenografia Andreea Săndulescu

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați

14 mai, ora 19.00

SPECTACOL LECTURĂ

Pe baza textului „Sindromul supraviețuitorului” de Andrii Bondarenko monolog în lectura lui Șerban Pavlu. Eveniment urmat de un micro-recital tematic al trupei FiRMA.

Producător Radio România Cultural în cadrul programului Noaptea Muzeelor

14 mai, ora 22.00, Sufrageria Regală a MNAR (Muzeul Național de Artă al României)

Anonimul venețian

de Giuseppe Berto, regia Elvira Rîmbu, scenografia Oana Cernea

Teatrul „Regina Maria” Oradea

16 mai, ora 19.00

SINDROMUL SUPRAVIEȚUITORULUI (spectacol lectură)

pe baza textelor „Sindromul supraviețuitorului” de Andrii Bondarenko și „Vreau acasă” de Oksana Savcenko, regia Radu Nica

Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu-Gheorghe

16 mai, ora 19.00, Sala Cinema

Glasul copilăriei

de Ani Crețu, scenariul și regia Ani Crețu, scenografia Andrei Răduț

Teatrul Ion Creangă București

17 mai, ora 10.00

Prostia omenească

după Povestea scrisă de Ion Creangă, scenariul și regia Claudia Revnic

Teatrul Ion Creangă București

18 mai, ora 10.00

Punguța cu doi bani

după Povestea scrisă de Ion Creangă, scenariul și regia Claudia Revnic

Teatrul de Animație „Țăndărică” București

18 mai, ora 10.00

SPECTACOL LECTURĂ

pe baza textelor „Dicționar de emoții pe timp de război” de Elena Astasieva și „Plantăm un măr” de Irina Hareț, regia Antonella Cornici, cu Ionuț Cornilă, Ioana Aciobăniței și Vasilica Bălăiță

Muzeul Național al Literaturii Române Iași

18 mai, ora 16.00, Casa Muzeelor Iași, Sala de Conferințe

La Pulce

după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau, regia Horațiu Mălăele, decorul Lia Manțoc, costumele Anca Răduță

Teatrul de Comedie București

19 mai, ora 19.00

Doi tineri din Verona

regia artistică Alexandru Mâzgăreanu, decorul Andreea Săndulescu, costumele Alexandra Mâzgăreanu

Teatrul de Stat Constanța

19 mai, ora 19.00

Actul de căsătorie

de Ephraim Kishon, regia și adaptarea Dan Tudor, scenografia Vladimir Iuganu

Teatrul Evreiesc de Stat București

20 mai, ora 19.00

Exodul

un concept de Anca Florea, scenariul și regia Mihai Mălaimare, scenografia Anca Albani (spectacol de teatru nonverbal, outdoor)

Teatrul Masca București

20 mai, ora 19.00 / 7 iunie, ora 19.00

Soldatul de ciocolată

de Bernard Shaw, regia Andrei Șerban, scenografia Anka Lupeş

Teatrul Odeon București

21 mai, ora 19.00

János Vitéz

de Petőfi Sándor, regia Demeter Zsuzsa, păpușile și scenografia Lovasy László,

Teatrul pentru Copii și Tineret „Ariel” Târgu-Mureș, Trupa maghiară

25 mai, ora 11.00, Sala Mare

SPECTACOL LECTURĂ

pe baza textului „Sașa du gunoiul” de Natalka Vorojbit

regia Cristi Avram, cu Catinca Tudose, Alexandra Bandac și Daniel Onoae

Muzeul Național al Literaturii Române Iași

26 mai, ora 16.00, Casa Muzeelor Iași, Sala de Conferințe

Cartoforii / Jucătorii de cărți

de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Zalán Zakariás, decorul și muzica Csaba Siki, costumele Eszter György

Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe

26 mai, ora 19.00

Masaj

scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim, scenografia Irina Moscu

Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași

26 mai, ora 19.00

ARTIȘTI ROMÂNI PENTRU ARTIȘTI UCRAINENI (spectacol lectură)

pe baza textelor „Sașa, du gunoiul” de Natalka Vorojbit și „Sindromul supraviețuitorului“ de Andrii Bondarenko, regia  Alexandru Mâzgăreanu

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

28 mai, ora 17.00, Sala Mare

Nişte senzaţii…

după „A răposat mama coniţei” de Georges Feydeau, regia Alexandru Arșinel, coregrafia Valentin Roșca, scenografia Ana Iulia Popov

Teatrul de Revistă „Constantin Tănase” București

28 mai, ora 19.00

Fata babei și fata moșneagului

de Ion Creangă, regia Angelica Pamfilie, scenografia Andra Ștefan

Teatrul de păpuși Puck Cluj-Napoca

29 mai, ora 11.00 / 12.30

Job Interviews

de Petr Zelenka, regia Alexandru Mâzgăreanu, decorul Ștefan Caragiu, costumele Alexandra Mâzgăreanu

Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești

29 mai, ora 19.00

Undeva în Europa

musical bazat pe filmul cu același nume de Géza Radványi, regia Somogyi Szilárd, coregrafia Zaiba Anikó, scenografia Bakcsi Katalin

Teatrul Municipal „Csíki Játékszín” Miercurea-Ciuc

29 mai

Albă ca Zăpada

după Frații Grimm, dramatizarea și regia Georgeta Lozincă, scenografia Tomos Tünde

Teatrul pentru Copii și Tineret „Ariel” Târgu-Mureș, Trupa  română

31 mai, ora 10.00, Sala Mare

SPECTACOL LECTURĂ

pe baza textului „Copiii noștri” de Natalia Blok, regia Erica Moldovan, cu Vasilica Bălăiță, Dani Popa, Dumitru Georgescu și Dorian Leonte

Muzeul Național al Literaturii Române Iași

31 mai, ora 16.00, Casa Muzeelor Iași, Sala de Conferințe

Iedul cu trei capre

regia Cătălin Grigoraș

Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu Jiu

2 iunie, ora 10.00, Teatrul de Vară „Nelu Dumitru” Târgu Jiu

Fabrica de impro

Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” Târgu Jiu

2 iunie, ora 19.00, Teatrul de Vară „Nelu Dumitru” Târgu Jiu

O noapte furtunoasă

de I.L. Caragiale, regia Stelian Milu, costumele Cătălin Botezatu, scenografia Delphi Design, Galeria Royal

Teatrul Excelsior București

2 iunie, ora 19.00

Vreau acasă (spectacol lectură)

scenariul și regia Cristi Juncu, după „Sindromul supraviețuitorului” de Andrii Bondarenko, „Dicționar de emoții pe timp de război” de Elena Astasieva, „Plantăm un măr” de Irina Hareț, „Țara mea (rachetele nucleare)” de Liudmila Timoșenko, „Copiii noștri” de Natalia Blok și „Vreau acasă” de Oksana Savcenko, texte comisionate de Centrul Philip Arnoult pentru Dezvoltarea Teatrului Internațional (SUA), traducerea Raluca Rădulescu, cu sprijinul lui John Freedman & Nataliei Bratus

Teatrul „Nottara” București

2 iunie, ora 19.30

Watch Dogs

de Lucian Băleanu, regia Alexandru Vasilachi, scenografia Mihai Pastramagiu

Teatrul „Mihai Eminescu, Botoșani

4 iunie, ora 18.00

SPECTACOL LECTURĂ

pe baza textelor „Țara mea” de Liudmila Timoșenko și „Vreau acasă” de Oksana Savcenko

regia Bogdan Ujeniuc, cu Irina Plumb și Ana Maria Fasolă

Muzeul Național al Literaturii Române Iași

5 iunie, ora 16.00, Muzeul „Vasile Pogor”, Sala Studio

Jake și femeile lui

de Neil Simon, regia și ilustrația muzicală Erwin Șimșensohn, scenografia Andrada Chiriac

Teatrul „Maria Filotti” Brăila

5 iunie, ora 18.00

ActOrchestra

creație colectivă, regia Horia Suru, costumele Alina Herescu

Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București prin Centrul de Creație și Cercetare „Ion Sava”

5 iunie, ora 20.00, Sala Mică

Hedda Gabler

adaptarea scenică de Andrei Şerban și Daniela Dima regia Andrei Şerban, scenografia Carmencita Brojboiu

Teatrul Maghiar de Stat Cluj

6 iunie, ora 19.00

Take, Ianke și Cadâr

de Victor Ion Popa, regia Nicu Mihoc, scenografia Horațiu Mihaiu

Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

7 iunie, ora 19.00, Sala Mare

Egy római tragédia (O tragedie romană)

după „Răpirea sabinelor” de Paul și Franz von Schöntan, regia Keresztes Attila, decorul Kató Huszár, costumele Aletta Lokodi

Teatrul Național Târgu-Mureș – Compania „Tompa Miklós”

8 iunie, ora 19.00, Sala Mare

Zbor deasupra unui cuib de cuci

de Ken Kesey, regia Vladimir Anton

Teatrul „Tomcsa Sándor” Odorheiu Secuiesc

9 iunie, ora 19.00

SPECTACOL LECTURĂ

după „Sindromul supraviețuitorului” de Andrii Bondarenko, „Dicționar de emoții pe timp de război” de Elena Astasieva și „Soldatul rus” de Ihor Biliț

Teatrul Municipal Baia Mare și Asociația Culturală ATELIER ’92

10 iunie, ora 11.00

Dumnezeul Kurt

de Alberto Moravia, regia Alexander Hausvater, decorul Zsolt Fehérvári, costumele Ioana Popescu

Teatrul German de Stat Timișoara

10 iunie, ora 19.30

Frumoasa și bestia

Regia Valentin Dobrescu, scenografia Mihai Pastramagiu

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Vasilache” Botoșani

11 iunie, ora 11.00

SPECTACOL LECTURĂ

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Copiii noștri” de Natalia Blok, regia Vlad Massaci, cu Maia Morgenstern

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Sindromul supraviețuitorului” de Andrii Bondarenko, regia Vlad Massaci, cu Marius Bodochi

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Dicționar de emoții pe timp de război” de Elena Astasieva, regia Claudiu Goga, cu Emilia Popescu

Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București prin Centrul de Cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”

12 iunie, ora 14.30, Sala Media

SPECTACOL LECTURĂ

pe baza textului „Să le spunem pe nume” de Tetiana Kițenko

regia Andrei Piu, cu Ștefi Sandu și Cosmin Manoliu

Muzeul Național al Literaturii Române Iași

12 iunie, ora 16.00, Muzeul „Vasile Pogor”, Sala Studio

 

Întoarcerea acasă (premieră)

de Matei Vișniec, regia Botond Nagy

Teatrul „Matei Vișniec” Suceava

12 iunie, ora 19.00

Bolero

de Jose Rivera, regia Andreea Vulpe, scenografia Tudor Prodan

Teatrul de Nord Satu Mare – Compania „Mihai Raicu”

12 iunie, ora 19.00

Sașa, du gunoiul! (spectacol lectură)

pe baza textului cu același nume de Natalka Vorojbit, regia Bogdan Budeș, cu Anda Saltelechi, Cristiana Luca și Richard Bovnoczki

Teatrul de Artă București

13 iunie, ora 19.00

SPECTACOL LECTURĂ

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Plantăm un măr” de Irina Hareț, regia Vladimir Anton, cu Oana Pellea

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Vreau acasă” de Oksana Savcenko, regia Vladimir Anton, cu Ilinca Goia

 SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Țara mea” de Liudmila Timoșenko, regia Eugen Gyemant, cu Florentința Țilea

Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București prin Centrul de Cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”

14 iunie, ora 19.00, Sala Media

SPECTACOL LECTURĂ

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Soldatul rus” de Ihor Biliț, regia Răzvan Popa, cu Aylin Cadîr, Ionuț Toader, Eduard Adam

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Să le spunem pe nume” de Tetiana Kițenko, regia Răzvan Popa, cu Amalia Ciolan

SPECTACOL LECTURĂ pe baza textului „Sașa, du gunoiul” de Natalka Vorojbit, regia Răzvan Popa, cu Amalia Ciolan, Marcelo Cobzariu, Fulvia Folosea

Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București prin Centrul de Cercetare și Creație Teatrală „Ion Sava”

16 iunie, ora 19.00, Sala Media

UNDERCLOUD – Festivalul Internaţional de Teatru Independent

organizat de Fundația Calea Griviței, oferă copiilor ucraineni aflați în București locuri la atelierele Minicloud de actorie, dans și scenografie pe care le organizează, precum și invitații la spectacole

Fundația Calea Griviței

13-19 iunie