Editions

The awards for 1991/1992 theatre season
APRIL 1993 – Majestic Hall, Odeon Theatre, Bucharest.

JURY:

DUMITRU CHIRILA, DOINA MODOLA, DAN JITIANU, LUDMILA PATLANJOGLU, ION COJAR, JULIETA TINTEA, LUCIA HOSSU-LONGIN, DAN NECSULEA, ION COCORA

NOMINATIONS:

The Award for Best Show

  • The Cherry Orchard (Livada de visini) by A.P.Chekhov, directed by Andrei Serban, National Theatre
  • TITUS ANDRONICUS by W. Shakespeare, directed by Silviu Purcarete, National Theatre, Craiova – WINNER
  • …they handcuffed the flowers… (…au pus catuse florilor…) by Fernando Arrabal, directed by Alexander Hausvater, Odeon Theatre
  • Children’s Crusade (Cruciada copiilor) by Lucian Blaga, directed by Victor Ioan Frunza, National Theatre, Targu Mures
  • The Bald Singer (Cantareata cheala) by Eugen Ionescu, directed by Tompa Gabor, State Hungarian Theatre, Cluj-Napoca

The Award for Best Director

  • Andrei Serban for the show “The Cherry Orchard” (“Livada de visini“) by A.P.Chekhov (I.L.Caragiale National Theatre)
  • Victor Ioan Frunza for the shows “Marat-Sade“ by Peter Weiss (National Theatre, Cluj-Napoca) and “Children’s Crusade” (“Cruciada copiilor“) by Lucian Blaga (National Theatre, Targu Mures)
  • Alexander Hausvater for the show “… they handcuffed the flowers…” (“…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)
  • Silviu Purcarete for the show „Titus Andronicus“, by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova) – WINNER
  • Tompa Gabor for the show “The Bald Singer” („Cantareata cheala“) by Eugen Ionescu (Hungarian Theatre, Cluj-Napoca)

The Award for Best Actor

  • Stefan Iordache for the part Titus Andronicus from the show „Titus Andronicus“ by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova)
  • Virgil Ogasanu for the part Lutz from the show “The Shape of the Table” („Forma mesei“) by David Edgar (L.S.Bulandra Theatre)
  • Victor Rebengiuc for the parts Iosef Kaplan from the show “The Shape of the Table” („Forma mesei“) by David Edgar (L.S.Bulandra Theatre) and  Svetlovidov and Smirnov from the show “Comedies…comedies” („Comedii… comedii“) by Chekhov (Odeon Theatre) – WINNER

The Award for Best Actress

  • Mariana Mihut for the part Popova from the show “Comedies…comedies” („Comedii… comedii“) by A.P.Chekhov (Odeon Theatre) – WINNER
  • Diana Lupescu for the part Hangita (The innkeeper) from the show Jacques and his master” („Jacques si stapanul sau“) by Milan Kundera (The Small Theatre)
  • Spolarics Andrea for the part Mrs. Smith from the show “The Bald Singer”  („Cantareata cheala“) by Eugen Ionescu (State Hungarian Theatre, Cluj-Napoca)

The Award for Best Scenography

  • Adriana Grand for the shows “Children’s Crusade” („Cruciada copiilor“) by Lucian Blaga (National Theatre, Targu Mures) and “Marat-Sade” by Peter Weiss (National Theatre Cluj)
  • Stefania Cenean for the show „Titus Andronicus“ by W.Shakespeare (National Theatre Craiova) – WINNER
  • Constantin Ciubotaru for the show “… they handcuffed the flowers…” („…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)

The Award fot Theatre Critique

  • CRISTINA DUMITRESCU
  • ALICE GEORGESCU – WINNER
  • MARIAN POPESCU

The Award for Debut

  • Tudor Tepeneag for directing the show “The Servants” („Slugile“) by Jean Genet (L.S.Bulandra Theatre)
  • Ozana Oancea for the part Lavinia from the show “Titus Andronicus“ by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova) – WINNER
  • Florin Piersic jr. for the part Eli Nielsen from the show “Reunion” („Regasire“) by Luigi Pirandello (The Small Theatre)

The Award for TV Theatre

  • “What a beautiful day!” („Ce zi frumoasa!“) by Michel de Ghelderode, directed by: Dinu Cernescu WINNER

The Award for Excellence

  • GEORGE BANU
  • SANDA MANU (for artistic pedagogy)
  • THE TEAM OF ACTORS FROM THE SHOW:  “… they handcuffed the flowers…”  („…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)

The Award for Life Achievement

  • actress: CLODY BERTHOLA
  • director: ION OLTEANU
  • scenographer: PAUL BORTNOVSKI
  • critic: VALENTIN SILVESTRU

The Diploma for Productions of Theatre Schools

  • Anca Berlogea for directing the show “Equus“ by Peter Shaffer (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest) WINNER
  • Liliana Pana for the part Aneta Duduleanu from the  show “The Jabberers” („Gaitele“) by Al. Kiritescu (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest)
  • Dan Toader for the scenography of the show “The Jabberers” („Gaitele“) by Al. Kiritescu (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest)

UNITER – 1st edition
APRIL 1995 – Great Hall of the “I.L.Caragiale” Theatre in Bucharest.

JURY:

DUMITRU CHIRILA, DOINA MODOLA, DAN JITIANU, LUDMILA PATLANJOGLU, ION COJAR, JULIETA TINTEA, LUCIA HOSSU-LONGIN, DAN NECSULEA, ION COCORA

NOMINATIONS:

The Award for Best Show

  • The Cherry Orchard (Livada de visini) by A.P.Chekhov, directed by Andrei Serban, National Theatre
  • TITUS ANDRONICUS by W. Shakespeare, directed by Silviu Purcarete, National Theatre, Craiova – WINNER
  • …they handcuffed the flowers… (…au pus catuse florilor…) by Fernando Arrabal, directed by Alexander Hausvater, Odeon Theatre
  • Children’s Crusade (Cruciada copiilor) by Lucian Blaga, directed by Victor Ioan Frunza, National Theatre, Targu Mures
  • The Bald Singer (Cantareata cheala) by Eugen Ionescu, directed by Tompa Gabor, State Hungarian Theatre, Cluj-Napoca

The Award for Best Director

  • Andrei Serban for the show “The Cherry Orchard” (“Livada de visini“) by A.P.Chekhov (I.L.Caragiale National Theatre)
  • Victor Ioan Frunza for the shows “Marat-Sade“ by Peter Weiss (National Theatre, Cluj-Napoca) and “Children’s Crusade” (“Cruciada copiilor“) by Lucian Blaga (National Theatre, Targu Mures)
  • Alexander Hausvater for the show “… they handcuffed the flowers…” (“…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)
  • Silviu Purcarete for the show „Titus Andronicus“, by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova) – WINNER
  • Tompa Gabor for the show “The Bald Singer” („Cantareata cheala“) by Eugen Ionescu (Hungarian Theatre, Cluj-Napoca)

The Award for Best Actor

  • Stefan Iordache for the part Titus Andronicus from the show „Titus Andronicus“ by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova)
  • Virgil Ogasanu for the part Lutz from the show “The Shape of the Table” („Forma mesei“) by David Edgar (L.S.Bulandra Theatre)
  • Victor Rebengiuc for the parts Iosef Kaplan from the show “The Shape of the Table” („Forma mesei“) by David Edgar (L.S.Bulandra Theatre) and  Svetlovidov and Smirnov from the show “Comedies…comedies” („Comedii… comedii“) by Chekhov (Odeon Theatre) – WINNER

The Award for Best Actress

  • Mariana Mihut for the part Popova from the show “Comedies…comedies” („Comedii… comedii“) by A.P.Chekhov (Odeon Theatre) – WINNER
  • Diana Lupescu for the part Hangita (The innkeeper) from the show Jacques and his master” („Jacques si stapanul sau“) by Milan Kundera (The Small Theatre)
  • Spolarics Andrea for the part Mrs. Smith from the show “The Bald Singer”  („Cantareata cheala“) by Eugen Ionescu (State Hungarian Theatre, Cluj-Napoca)

The Award for Best Scenography

  • Adriana Grand for the shows “Children’s Crusade” („Cruciada copiilor“) by Lucian Blaga (National Theatre, Targu Mures) and “Marat-Sade” by Peter Weiss (National Theatre Cluj)
  • Stefania Cenean for the show „Titus Andronicus“ by W.Shakespeare (National Theatre Craiova) – WINNER
  • Constantin Ciubotaru for the show “… they handcuffed the flowers…” („…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)

The Award fot Theatre Critique

  • CRISTINA DUMITRESCU
  • ALICE GEORGESCU – WINNER
  • MARIAN POPESCU

The Award for Debut

  • Tudor Tepeneag for directing the show “The Servants” („Slugile“) by Jean Genet (L.S.Bulandra Theatre)
  • Ozana Oancea for the part Lavinia from the show “Titus Andronicus“ by W. Shakespeare (National Theatre, Craiova) – WINNER
  • Florin Piersic jr. for the part Eli Nielsen from the show “Reunion” („Regasire“) by Luigi Pirandello (The Small Theatre)

The Award for TV Theatre

  • “What a beautiful day!” („Ce zi frumoasa!“) by Michel de Ghelderode, directed by: Dinu Cernescu WINNER

The Award for Excellence

  • GEORGE BANU
  • SANDA MANU (for artistic pedagogy)
  • THE TEAM OF ACTORS FROM THE SHOW:  “… they handcuffed the flowers…”  („…au pus catuse florilor…“) by Fernardo Arrabal (Odeon Theatre)

The Award for Life Achievement

  • actress: CLODY BERTHOLA
  • director: ION OLTEANU
  • scenographer: PAUL BORTNOVSKI
  • critic: VALENTIN SILVESTRU

The Diploma for Productions of Theatre Schools

  • Anca Berlogea for directing the show „Equus“ by Peter Shaffer (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest) WINNER
  • Liliana Pana for the part Aneta Duduleanu from the  show “The Jabberers” („Gaitele“) by Al. Kiritescu (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest)
  • Dan Toader for the scenography of the show “The Jabberers” („Gaitele“) by Al. Kiritescu (Studio of the Academy of Theatre and Film, Bucharest)